Regulátor rychlosti ventilátoru PC
Speed fan controller

Regulátor umožňuje ručně nastavit otáčky ventilátoru v PC.
Controller can manually adjust fan speed. Output voltage is between 4,7 and 10.6 V.


Obr. 1. Regulátor rychlosti ventilátoru PC
Fig. 1. Speed fan controller

Popis zapojení

Chceme-li snížit hlučnost počítače, nevyhneme se zpravidla použití nějakého regulátoru ventilátoru. Zatímco pro procesor nebo grafickou kartu je vhodnější regulátor řízený teplotou, pro ventilátory skříně počítače je často vhodnější nastavit otáčky ručně. Obvod na obr. 1. umožňuje nastavit na ventilátoru napětí asi od 4,7 do 10,6 V. Tranzistor může být prakticky jakýkoli Darlington v pouzdře TO126 nebo TO220. Chladič není potřeba. Potenciometr je lineární. V případě, že nepotřebujeme mít regulaci někde na panelu, vystačíme i s trimrem.

Doplněno 15. 1. 2006: Prakticky stejný regulátor se ve stejný den objevil i na http://www.tosi.cz/elektro.html#reg1. Uvedeným zapojením jsem se inspiroval a přidal jsem do zapojení kondenzátor, který usnadní roztáčení ventilátoru při nízkých otáčkách. Na uvedené stránce je deska s plošnými spoji.

Doplněno 14. 3. 2006: Už jsem dostal e-maily od dvou nešťastníků, kterým regulátor nefunguje. Zapojení je tak jednoduché, že fungovat musí, a jak bylo na několika kusech ověřeno, také pracuje. Pokud vám regulátor nefunguje, může to mít tyto příčiny:
1. Máte v zapojení chybu (stane se i u takto jednoduchých zapojení).
2. Tranzistor je vadný.
3. Tranzistor je špatně zapojený. Pro jistotu posílám zapojení vývodů u pouzdra TO-126 a TO-220. Kolektor tranzistoru (c) musí být připojený na +12V, báze (b) na běžec trimru a emitor na ventilátor - červený vývod. Zapojení funguje i s obyčejným tranzistorem NPN (ne Darlington), např. BD135, BD433 apod., jen výstupní napětí není tak "tvrdé". Ostatně, jak jsem dodatečně zjistil, úplně stejně je zapojen regulátor u regulačního panelu Aerocool, jen tam nemá ten kondenzátor.


Obr. 2. Zapojení vývodů tranzistorů
Fig. 2. Transistors pinning

Jaroslav Belza

8. 1. 2006