Jak vytisknout předlohu pro desky s plošnými spoji

Dostávám dotazy, jak vytisknout předlohy desek s plošnými spoji ve správné velikosti. Ukazuje se, že to není tak jednoduché jak jsem si myslel. Ne každý má totiž nějaký profesionální nebo poloprofesionální kreslicí program.

Předlohy desek jsou na tomto webu ve formátu GIF. Je to proto, že použitý typ obrázků komprimuje nejlépe (výsledný soubor je nejmenší), komprese je bezeztrátová a tento formát akceptuje každý internetový prohlížeč a server. Některé servery na Internetu totiž soubory s příponou, kterou nemají v "seznamu" jednoduše ignorují. Stalo se mi to se soubory BIN, HEX a ARJ, jistě budou i jiné. Obrázky ve formátu GIF v sobě však nemají údaj o rozlišení - tj. jak velký se má obrázek prezentovat. Proto se musí obrázek převést z formátu GIF do formátu TIFF (přípona TIF). Formát TIF má definovaný údaj o rozlišení, tedy jak velký se má obrázek vytisknout. V praxi to znamená, že např obrázek s velikostí 600 x 300 bodů (pixelů) s rozlišením 300 dpi (dot per inch - bodů na palec) bude vytištěn na tiskárně ve velikosti 2 x 1 palec, tj. 5,08 x 2,54 cm. Bude-li mít rozlišení 600 dpi, vytiskne se poloviční, při rozlišení 100 dpi naopak 3x větší.

Převést obrázek z GIFu do TIFu zvládne např. sharewarový program ACDSee, který vám vřele doporučuji na prohlížení jakýchkoli obrázků. Pro náš účel vyhoví i zkušební (trial) verze, která sice po měsíci začne otravovat s registrací, nicméně nadále funguje. Otevřte si požadovaný obrázek, a když se vám zobrazí, zadejte v horním roletovém menu FILE položku SAVE AS, zvolte uložit jako typ TIF. Dříve než klepnete na uložit, zvolte OPTIONS a do RESOLUTION vepište požadované rozlišení (600 nebo 300, viz obr.). Pak teprve volte ULOŽIT (SAVE). Tím máte "vyroben" soubor se správným rozlišením.

Teď nastane problém jak obrázek vytisknout. ACDSee sice umožňuje tisk obrázku, údaj o rozlišení však ignoruje (verze 2.42) a obrázek ve správné velikosti nevytiskne. Podobně je na tom i WORD, který má snad každý, nepochodíte ani s programy MALOVÁNÍ a IMAGING, které jsou součástí Windows. To, co umí prastaré iPhoto od U-Lead (z roku 1992, dodávané kdysi se skenery Genius) dodnes programy, co dává pan Bill do Windows neumí. Z mně známých programů akceptuje zadané rozlišení Adobe Photoshop (pravděpodobně stačí i verze 3LE, dodávaná dříve s např. grafickými kartami Diamond), zmíněné iPhoto, a publikační program Pagemaker, který používám v práci. S velkou pravděpodobností to budou umět i jiné grafické a publikační programy, nemám to však s nimi vyzkoušeno. Za veškeré poznatky k tématu budu vděčný a podělím se o ně na této stránce.

Jaroslav Belza

16. 1. 2001

Se zájmem jsem si přečetl článek "Jak vytisknout předlohu pro desky s plošnými spoji" ale nemohl jsem dlouho najít freewarový program pro přesný tisk. Dnes jsem objevil program IrfanView verze 3.70 ( http://www.irfanview.com ), který přesný tisk plošného spoje umožní. V menu před tiskem je jen třeba zkontrolovat, zda je zatrženo "Original size (from image DPI)". Pro převod z gifu do tiffu jsem použil stejný postup a program - ACDSee (V3.0). Jen jsem musel při ukládání do tiffu u "Tiff options" a "Compression" zvolit CCITT group 3, jinak při "none" mi IrfanView tiff nenačetl, ale to je asi jedno, když o tom človek ví. Napsal jsem Vam proto, ze by to take zajimalo ostatni batlire a usetri jim to spoustu casu pri hledani. Jinak se mi Vase clanky a konstrukce libi a jen tak dal :-)

S pozdravem Libor Fara
11. 7. 2002

Tisk z IrfanView (freeware)

Obrázek desky ve formátu GIF stažený z webu otevřte v tomto programu. V záložce "Obrázek" zvolte "Změnit velikost/převzorkovat" a zde nastavte 600 nebo 300 dpi podle popisku u obrázku na webu. Obrázky GIF zde mají před změnou 72 dpi. Potvrďte OK a příkazem z menu "Soubor" - "Tisk" vytiskněte.

Jaroslav Belza
10. 5. 2007