www.belza.cz - homepage

Spínač napájení pevného disku v PC
HDD power supply switch

Zapojení umožňuje spínat napájení disku jednopólovým spínačem.
The circuit allows to switch HDD power to a single-pole switch.


Obr. 1. Spínač napájení disku
Fig. 1. HDD power supply switch schematic

Popis

Kdysi jsem si koupil šuplík na pevný disk do PC. Výměnný disk používám pro zálohy a archivaci videí, fotografií a hudby. Disk však bylo zapotřebí po každém použití vyjmout z PC, neboť pokud byl zasunutý v šuplíku, byl napájený, točil se, hřál a zbytečně zvětšoval spotřebu PC. Na čelním panelu šuplíku byl zámek, který mi pro domácí použití připadal nadbytečný. Rozhodl jsem se ho proto nahradit spínačem napájení, abych disk mohl ponechat v šuplíku a mohl ho podle potřeby zapnout či vyměnit. Ukázalo se však, že jediný dostupný (GM) a rozměrově vhodný spínač je jen jednopólový, přičemž pro napájení disku je třeba spínat napětí 5 a 12 V. Pro spínání napájení lze použít relé, já se však rozhodl pro elektronický spínač. Má jen tři součástky a jeho zapojení je na obr. 1. Napájecí napětí 12 V se spíná přímo, ke spínání napětí 5 V je použit MOSFET. Po sepnutí napájení 12 V se přes R1 objeví napětí na gate T1. Rozdíl napětí asi 7 V zcela postačuje pro otevření tranzistoru. Zenerova dioda chrání přechod tranzistoru před proražením. Po rozepnutí spínače se napětí na gate zmenší a tranzistor se uzavře.

Spínač předpokládá odběr ve větvi +12 V, tedy 3,5" disky. Pokud by měl být spínač použit pro notebookové disky a SSD, které mají napájení jen +5 V, nemusel by fungovat správně. Po rozepnutí spínače se totiž náboj na gate T1 nemá kam vybít a tranzistor zůstane otevřený. Stačí však zapojit mezi větev +12 V pro HDD a zem rezistor např. 10k a všechno bude v pořádku.

Spínač jsem vyrobil systémem „vrabčí hnízdo“ a zatavil do smšťovacích bužírek, viz fotografie. Spínač lze samozřejmě použít i pro spínání disku pevně vestavěného v PC. Datový SATA kabel není třeba od vypnutého disku odpojovat. Zařízení pracuje spolehlivě již 8 let.


Obr. 2. Přívodní vodiče 5 V (červený) a 12 V (žlutý) přerušíme a zapojíme spínač.
Po dobu pájení jsou vývody tranzistoru zkratovány.
Fig. 2 . The 5V (red) and 12V (yellow) leads are disconnected. The switching circuit is build-in.
During the soldering process, the terminals of the transistor are short-circuited.


Obr. 3. Spínač jsem dal do smršťovací bužírky
Fig. 3. Swich was fitted into heat shrink tube


Obr. 4. Šuplík se spínačem místo zámku
Fig. 4. The switch was placed instead of the lock

Vladimír Hejtmánek

Indikátor byl otištěn v časopise Praktická elektronika 10/2009 na str. 23

24. 9. 2017